HOGY TEREMTIK MEG A GONDOLATAID A VILÁGODAT

2021.12.16

Nagyon sok ember megsértődik azon a gondolaton, hogy "mi teremtjük meg a valóságunkat". Az áldozat hibáztatásának változataként tekintenek rá. Senki sem kéri, hogy rossz dolgok történjenek velük. Én teljesen egyetértek. De mint aki több mint 15 éve segít az embereknek a kognitív terápia segítségével megváltoztatni gondolkodásmódját és viselkedését, azt is mondhatom, hogy nem tudnék jobban egyetérteni azzal az elképzeléssel, hogy valóban megteremtjük a valóságunk nagy részét. Ennek tagadásával nem ismered el a saját hatalmad.

Amit mindig elmagyarázok a pácienseimnek, az az, hogy az életben három vödör létezik - olyan dolgok, amelyeket mi irányítunk, olyanok amiket befolyásolunk, és amelyek felett nincs hatalmunk.

Ami nincs az irányításunk alatt, az az élet sok véletlenszerű eseménye. A család, amelybe születtünk, földrengések, járványok, betegségek, elbocsátások, szeretteik halála, tűzesetek és autóbalesetek, hogy csak néhányat említsünk. Ezeket a körülményeket tapasztaljuk, és olyan események, amelyekről tudunk.

Cselekedeteinkkel befolyásolunk más élőlényeket. Ha besétálsz egy szobába, meglátod, hogy egy idegen ül ott, és úgy döntesz, hogy arcon csapod, akkor az a személy biztosan másképp fog válaszolni, mintha mosolyognál. De te nem határozod meg az adott személy válaszát. Ez a személy dönthet úgy, hogy elmenekül, odatartja a másik arcát is, vagy visszacsap.

Amit irányítunk, és ahol valóban elkezdjük létrehozni a valóságunkat, abban rejlik, hogy miként érzékeljük / értelmezzük / gondolkodunk azokról az eseményeikről, amelyek generálják az érzéseinket az élethelyzettel kapcsolatban, és hogyan reagálunk később a viselkedésünkkel. Senki sem választhatja ki gondolatait vagy cselekedeteit; ez egyedül a tiéd.

Gondolataid, ha újra és újra átgondolod őket, és igazságot tulajdonítasz nekik, meggyőződéssé válnak. A hiedelmek olyan kognitív lencsét hoznak létre, amelyen keresztül értelmezheted világod eseményeit, és ez a lencse szelektív szűrőként szolgál, amelyen keresztül szűri a környezetet olyan bizonyítékok után kutatva, amelyek megfelelnek a gondolatmenetednek.

Például, ha az a meggyőződésed, hogy azért szakított veled a partnered mert, nem vagy elég vonzó, és elmész egy buliba, ahol 10 ember azt mondja neked, hogy jól nézel ki, de egy ember szerint a ruhád érdekes - valószínűleg hazamész és azon az egy megjegyzésen fogsz gondolkozni. Az a következtetésed, hogy más gondolatai összhangban vannak a meggyőződéseddel: miért választok mindig rossz ruhákat, nincs stílusom, mások sokkal jobban öltöznek nálam, nem csoda, ha az exem is kidobott. A másik 10 ember, aki azt mondta, hogy jól nézel ki, nem létezhetett. Csak olyan bizonyítékokat ismertél el a környezettedből, amelyek összhangban voltak a gondolataiddal, amelyek aztán megerősítették eredeti meggyőződésedet arról, hogy nem vagy elég vonzó.

Mivel az agy szelektív szűrőrendszere, amelyet gyakran primerként emlegetnek, egy aktivációs / gátlási modellen működik. Amikor az agyat egy bizonyos meggyőződés indítja el, hogy keressen valamit, akkor leállítja a versengő ideg hálózatokat, így valójában nehezen látod meg az ellentétét a már létező meggyőződésednek. Ezért látnak a depressziós emberek egy nyomasztóbb világot. Ezért is vagy annyira meggyőződve arról, hogy a világról alkotott nézeted az "igazság". Amit a legtöbb ember nem vesz észre, hogy részt vesznek az igazság saját verziójának létrehozásában.

Amit a saját gondolataid szűrőin engedsz be, az az önképed részévé válik. Az énképed abból áll, akinek jelenleg hiszed magad, és abból az elképzelésből, hogy mire vagy képes a jövőben. Ezekből a meggyőződésekből hozol létre történeteket és elbeszéléseket arról, hogy ki vagy, ezeket mondogatod magadnak egész nap.

Nem vagyok elég jó, nem vagyok szerethető, nem tudom megtenni vagy okos vagyok, képes vagyok, el tudom érni a céljaimat. Te vagy a történeted főszereplője, és a forgatókönyvet az önkoncepciód alapján írod meg.

Azt a történetet írod meg, amit valószínűnek és / vagy lehetségesnek tartasz az alapján, ahogy gondolkozol. Amikor az alapján cselekszel, amire számítottál, mielőtt még megtörténne, akkor részt veszel az élmény megalkotásában. Például, ha nincs pozitív önképed és félsz az elutasítástól, amikor randizni mész vagy állásinterjúra, nem valószínű, hogy higgadtan és magabiztosan viselkedve mutatod be a legjobb önmagát; valószínűleg szorongsz, és olyan módon cselekszel, amely nagyobb valószínűséggel eredményez elutasítást.

Sokszor tudat alatt úgy viselkedünk, mintha már megtörtént volna az amire várunk. A valóságod megalkotásának éppen ez a meghatározása.

Részt veszel a valóságod megalkotásában, akár tudod, akár nem. Nincs ebben semmi varázslat, egyszerűen az agyunk így működik. Amikor ezt tagadod, elutasítod, vagy egyszerűen nem vagy tudatában, akkor az életed nagy részében áldozatnak érzed magad. De a tudatossággal együtt jár a választás. Amikor kezded megérteni a folyamatot, akkor fel vagy hatalmazva arra, hogy részt vegyél az életed alkotási folyamatában.

Mindig történnek olyan dolgok, amiket nem tudsz irányítani? Igen - ez garantált. De amit irányítasz, az az, hogy mit gondolsz és hogyan reagálsz, és amit később teszel az ellenőrizetlen eseményekkel kapcsolatban - így alakítod te az életedet. Mindig vannak olyan emberek, akik válság idején boldogulnak. Azért, mert szerencséjük van? Valószínűleg azért, mert úgy döntenek, hogy a hátrányos helyzet helyett a lehetőséget látják.

Könnyű kitörni az autópilóta módból átvállalni az irányítást? Nem. Minél nehezebb volt az életed, annál nehezebbnek tűnhet először. De kivitelezhető, és olyan, mint bármi más, ha egyszer belejössz, sokkal könnyebbé válik. És mivel ez az életed, és soha senki más nem lesz olyan részletesen benne mint te, valószínűleg érdemes legalább megpróbálni. Befejezem Henry Ford minden idők legkedvencebb idézetével: "Akár úgy gondolja, hogy képes, akár azt gondolja, hogy nem... igaza van."

Az író: Jennice Vilhauer, Ph.D., pszichológus Los Angeles-ben, és a Think Forward to Thrive című bestseller könyv írója.

Az eredeti cikket itt eléred.